Az elmúlt évtizedben Magyarországon rendszerszinten épült le a demokrácia, ami a jogalkotásban, a civil szervezetek autonóm működésében és az állampolgári szerepvállalásban is megmutatkozik. Az Európai Uniós értékek megkérdőjelezése állandó jelenség a kormányzati kommunikációban, ez pedig rontja az alapjogok ismeretét a magyar társadalomban.
A civil társadalom komoly kihívásokkal szembesül a működés és fenntarthatóság terén. A finanszírozás átpolitizáltsága, a párbeszéd és az érdekérvényesítés fokozatos ellehetetlenítése egyre szűkülő teret eredményez a civil szervezetek körül. Az elmúlt évek válsághelyzeteinek hatására a szerveződések működési körülményei tovább romlottak.
A fejlett civil társadalom, az erős és független civil szervezetek elősegítik az állampolgári részvételt, és széleskörű képviseletet biztosítanak az embereknek. Ez a demokráciát erősebbé és ellenállóbbá teszi. A független, önrendelkező közösségek képesek ellenállni a radikalizálódás, a szélsőségesség, az antiszemitizmus, az idegengyűlölet, a homofóbia és az intolerancia, illetve általában a gyűlölet megnyilvánulásaival szemben. Az európai értékek védelme érdekében tehát kulcsfontosságú a vidéki civil szektor kapacitásfejlesztése.
Az Aspektus Csoport olyan demokratikus országért dolgozik, ahol az egyenlőség érvényesül és a helyi közösségek autonóm módon működnek. A helyi közösségek szerepe a demokrácia védelmében és a demokratikus rendszerek fenntartásában felbecsülhetetlen fontosságú, ezért a civil reziliencia, a szervezetek ellenálló képességének ösztönzése az egyik legfontosabb feladatunk.
Az Aspektus Csoport – Alternatív Közösségek Egyesülete, Dialóg Egyesület, Emberség Erejével Alapítvány, Motiváció Egyesület – az Európai Unió Alapjogi Chartájában megfogalmazott alapjogok, a közösség, a nyitottság, a szabadság, az egyenlőség, a szolidaritás, a cselekvés, a részvételiség, az állampolgári jogok és az emberi méltóság szellemében teszi közzé vidéki civil szervezetek részére az Aspektus+ Regionális Civil Támogatási Programot, az Európai Uniós értékek erősítése céljából.
A közös, békés európai jövő és a fejlődés záloga az Európai Unió Alapjogi Charta, amely az EU valamennyi állampolgárának alapvető jogaitnak rögzíti egységes, közös dokumentumba. A társadalmi változások, a tudományos és technológiai fejlődés fényében rendszeresen aktualizált Charta így megfelel a modern világ elvárásainak, és alapvető fundamentuma lehet az európai társadalomnak. Az Unióban érvényes alapjogokat hat fejezeten, úgy mint a méltóság, szabadság, egyenlőség, szolidaritás, polgárok jogai és igazságszolgáltatás, és 52 cikkelyen keresztül részletező Charta szellemi dokumentumként is túlmutat azon, hogy kizárólag az uniós intézmények és jog területén alkalmazzák. Az állampolgároknak és a civil szervezeteknek útmutatásul szolgál, hogy Európa és benne Magyarország egy jobb hely legyen.